Home » COVIŚ1: Analiza COVID-19 w ściekach komunalnych w województwie pomorskim

COVIŚ1: Analiza COVID-19 w ściekach komunalnych w województwie pomorskim

 

Uprzejmie informujemy, że Gdańska Fundacja Wody otrzymała dotację ze środków WFOŚ i GW w Gdańsku na dofinansowanie projektu
pt. „Analiza COVID-19 w ściekach komunalnych w województwie pomorskim”
Kwota dotacji 39200 zł.nr WFOŚ/D/355/4769/2020.

Czas trwania projektu: 1.10.2020 – 31.12.2020

Wydarzenia ostatnich miesięcy pokazały, że nieoczekiwana epidemia może sparaliżować cały świat. Globalna reakcja na COVID-19 skoncentrowała się na zapobieganiu transmisji między osobami. Tymczasem, eksperci uważają, że wirus Sars-CoV-2 może rozprzestrzeniać się również w ściekach. Ponadto, okazało się, że analiza ścieków może dostarczyć ważnych danych na temat jego rozprzestrzeniania się. Grupy badawcze na całym świecie rozpoczęły analizę ścieków pod kątem nowego wskaźnika, aby oszacować całkowitą liczbę infekcji w społeczności, biorąc pod uwagę, że większość ludzi nie zostanie poddana testom i spora część przechodzi chorobę bezobjawowo.

Projekt „COVIŚ” jest odpowiedzią na powyższą sytuację i ma stanowić podjęcie próby analizy ścieków na zawartość SARS-CoV2 i odniesienie ich do ilości zakażonych osób. Próby pobierane będą z na OŚ Dębogórze w Gdyni.

Projekt jest realizowany przy współpracy z Politechniką Gdańską, Wydziałem Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz Instytutem Wody KWR z Holandii.