E-99 Zasady pobierania próbek wody do badań jej jakości z niecek basenowych oraz zaworów czerpalnych instalacji wodociągowych – on-line
Gdańska Fundacja Wody zaprasza do udziału w webinarium dotyczącym zasad pobierania próbek wody do badań jej jakości z niecek basenowych oraz zaworów czerpalnych instalacji wodociągowych.
Szkolenie kierowane jest do laboratoriów wykonujących badania wody basenowej, stacji sanitarno-epidemiologicznych, innych zainteresowanych osób.
Celem szkolenia jest ujednolicenie interpretacji i wyjaśnienie wątpliwości związanych z metodyką pobierania próbek wody basenowej.
Wykładowca – Małgorzata Prędota ekspert GFW, specjalista z wieloletnim doświadczeniem zawodowym uzyskanym w trakcie pracy w Inspekcji Sanitarnej oraz przy doradztwie z zakresu eksploatacji basenów kąpielowych. Wykładowca na szkoleniach organizowanych przez Gdańską Fundację Wody, jak również dla Inspekcji Sanitarnej. Swoja wiedzę praktyczną i teoretyczną z zakresu technik basenowych pogłębiała na szkoleniach w Niemczech, Francji. Wiedzę z poboru próbek wody basenowej, kurków poborowych dla wody do spożycia we Włoszech, podczas wdrażania przepisów unijnych dla wody do spożycia w Polsce. Ekspert uczestniczący we wszystkich konsultacjach dotyczących procedowania rozporządzeń dotyczących jakości wody na pływalniach i wody do spożycia. Autorka wielu artykułów branżowych dotyczących poboru próbek i eksploatacji basenów w kwartalniku ” Pływalnie i baseny”
Harmonogram spotkania: 22 października 2020 , godz. 9:00 – 13:00
Przerwa: 10:30 – 10:45
Program spotkania:
- Pobieranie próbek wody wg PN-EN ISO 19458:2007 Jakość wody – pobieranie próbek do analiz mikrobiologicznych.
- Pobieranie próbek wody wg PN-EN ISO 19458:2007 woda z basenów kąpielowych
- PN-EN ISO 19458:2007 Jakość wody. Pobieranie próbek do analiz mikrobiologicznych – pojemniki na próbki do badań mikrobiologicznych.
- PN-EN ISO 19458:2007 Jakość wody. Pobieranie próbek do analiz mikrobiologicznych:
- stacje uzdatniania basenów kąpielowych
- warunki pobierania próbek wody z zaworów czerpalnych
- woda podpowierzchniowa z basenów kąpielowych
- technika pobierania próbek wody podpowierzchniowej
- transport pobranych próbek do laboratorium
- Wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego w sprawie wymagań jakości wody oraz warunków sanitarno-higienicznych na pływalniach Warszawa, październik 2014– www.gis.gov.pl – Pobieranie próbek wody do badań mikrobiologicznych z pływalni oraz urządzeń związanych z uzdatnianiem wody.
- Pobieranie próbek wody do badań mikrobiologicznych w kierunku bakterii z rodzaju Legionella.
- Pobieranie próbek wody na pływalni do analiz fizyczno-chemicznych
- PN-ISO 5667-5:2017 Postępowanie z próbkami wody
- PN-EN ISO 5667- 3:2017-05 techniki utrwalania próbek – analizy fizykochemiczne i chemiczne (przykład dwóch parametrów do oceny jakości wody pływalni).
- Analiza i podsumowanie omówionych oraz zgłoszonych problemów – dyskusja i zadawanie pytań.