Home » Projekt „BUTTERFLY”

Projekt „BUTTERFLY”

 

 

 

 

projekt  współpracy międzynarodowej BUTTERFLY
(Boosting opera Theatres to Environmental Renaissance Fostering creative writing Learning with Young students (towards sustainability), w ramach programu Unii Europejskiej „KREATYWNA EUROPA”
https://projectbutterfly.eu/pl/

Projekt ma na celu stworzenie nowego podejścia do zrównoważonego rozwoju w teatrach operowych przez rozpoznanie nowych przyjaznych środowisku praktyk związanych z produkcją, sceniczną prezentacją i promocją opery.

Opera stworzona w projekcie „Butterfly” będzie składać się z trzech trzydziestominutowych aktów (każdy przygotowany przez inny z krajów partnerskich), odpowiadających trzem historiom poświęconym tematyce środowiska naturalnego: wodzie, ziemi i powietrzu.
Koncepcja dzieła i libretto opery zostaną opracowane na etapie współtworzenia, który przeprowadzą uczniowie szkół średnich z trzech państw partnerskich – Włoch, Polski i Finlandii

Prace przy projekcie rozpoczęły się już w wakacje.
Jedno ze spotkań polskiego partnera projektu :

od lewej
Aleksandra Filipek – Opera Bałtycka
Natalia Grzeszczuk, Joanna Bilińska- Miszczyszyn – VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku
Alicja Loch-Dzido, Magdalena Westerska-Kłos, Aneta Pospiech – GFW

 

 

 

 

 

Pierwszy warsztat organizowany był we wrześniu.
Mieliśmy okazję aby poznać się w pełnym gronie, oprócz powyższych bohaterek dołączyło do nas serce tego projektu czyli uczniowie klasy IIB z VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku.
To dzięki kreatywnym pomysłom tej grupy powstanie polska część opery o tematyce wodnej.

Zajęcia były kontynuowane w klimatycznej przestrzeni na Zbiorniku Wody Kazimierz (https://szlak.gda.pl/zbiornik-wody-kazimierz/)

a następnie na plaży w Sobieszewie

 


Nasze kolejne spotkanie odbyło
się w Operze Bałtyckiej.

Mieliśmy okazję obejrzeć próbę opery ŁASKAWOŚĆ TYTUSA- Wolfgang Amaduesz Mozrt.

 

 

 

 

 

 

W Październiku dalej zgłębialiśmy temat wody – jej właściwości, miejsc występowania a także znaczenia w kontekście zrównoważonego rozwoju.
Warsztaty odbyły się na Stacji Limnologicznej w Borucinie  – oddział Centrum Monitoringu i Ochrony Wód Uniwersytetu Gdańskiego.
Mierzyliśmy prędkość nurtu rzeki Borucinki a po chłodnym jesiennym poranku rozgrzewaliśmy się na sali.
Grupy opracowały koncepcję historii do libretta – także jesteśmy coraz bliżej celu:).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pod koniec listopada  spotkaliśmy się on-line z aktywistką Janiną Janina Repeka – studentka socjologii na Uniwersytecie Gdańskim, aktywistka klimatyczna w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym i nieformalnej grupie młodzieżowej Zielone Ogniwo. Interesuje się społecznym aspektem zmian klimatu, działa lokalnie i międzynarodowo.

 

 

 

 

 

 

 

 

Po spotkaniu z każdą z grup dyskutowaliśmy o historiach których zarys już powstał o ich aspekcie środowiskowym i wodnym.